Przeskocz do treści

Pelargonium zonale

IMG_3003

Charakterystyka:

Pokrój:
Pelargonia ta dorasta do wysokości od 20 do 40 cm w zależności od odmiany. 

Sadzenie:
Na miejsce stałe nie sadzić zbyt głęboko (do wysokości bryły korzeniowej), aby rośliny nie chorowały.  Przy sadzeniu do skrzynek i doniczek  najlepiej użyć substratu torfowego w razie potrzeby dla rozluźnienia wymieszać z perlitem lub piaskiem. 

Stanowisko:
Pelargonie dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych i półcienistych,  na rabatach lub w pojemnikach.  Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości wody i nawozu pięknie rosną i obficie kwitną w każdym zakątku ogrodu, tarasu czy balkonu.

Podlewanie:
Należy utrzymywać równomierną wilgotność, nie doprowadzać do długotrwałego przesuszenia ani nie przelewać roślin.

Nawożenie:
Po przekorzenieniu należy rozpocząć regularne nawożenie roślin nawozami o prawidłowym stosunku podstawowych składników pokarmowych N:P:K wzbogaconymi również mikroelementami ( zalecany PLANTON K w stężeniu 0,1-0,15%). Pelargonie należą do roślin raczej żarłocznych.

Przycinanie:
Pelargonii zonale z założenia nie uszczykuje się, możliwe jest przyłamanie dla mocniejszego rozkrzewienia. 

Choroby i szkodniki:
Na roślinach w ciągu sezonu mogą pojawić się mszyce oraz ślimaki szczególnie w uprawie gruntowej. Jednak generalnie rośliny są odporne na choroby i szkodniki i przy podstawowej pielęgnacji pelargonii nie ma problemów uprawowych.

Uwagi dotyczące pielęgnacji:

Pelargonie do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiednich warunków klimatyczno- glebowych oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli zapewnimy im optymalne warunki i dostateczną opiekę odpłacą się licznym i bardzo długim kwitnieniem. Podstawową kwestią przy uprawie pelargonii jest stanowisko. Lubią otwarte przestrzenie, ale nie wietrzne. Odmiany rabatowe preferują stanowiska słoneczne, natomiast bluszczolistne bardziej półcieniste. Zimą należy je przechować w widnym i chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Temperatura powinna się wahać w granicach 6- 12ºC. Wymagania glebowe pelargonii nie są wygórowane. Optymalnym podłożem z pewnością będzie ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku o odczynie pH na poziomie 6-7. Podlewanie roślin jest uzależnione od wielu czynników, tak więc należy uważać, aby nie przelać rośliny. Krótkie przesuszenie nie jest tak niebezpieczne jak przelanie. Podlewamy zawsze jak podłoże przeschnie najlepiej wieczorem uważając, aby nie zamoczyć liści. W okresie dużych upałów pelargonie należy podlewać nawet dwukrotnie- rano i wieczorem.